Рождественские торжества в Павлодарской епархии
Глава Митрополичьего округа совершил Литургию в Михаило-Архангельском храме города Каскелена
Епископ Геннадий совершил Литургию в Софийском соборе Иверско-Серафимовского монастыря Алма-Аты
На сайте международной онлайн-викторины «Православная интернет-карусель» стартовал дистанционный конкурс «Пасха красная»
Митроплит Александрдың Қазақстанның Павлодар облысындағы мұсылмандардың Рухани басқармасының басты иманымен кездесуі өтті

2022 жылдың 13 қарашасы. Павлодар. Өзінің Павлодар епархиясына сапарыдна Астана және Қазақстан митрополиті Александр Павлодар облысындағы мұсылмандардың Рухани басқармасының басты уәкілетті иманы, облыстық орталық «Мәшһүр Жүсіп» мешіттің басты имамы Жолдасов Қоспақұлы Бертімұратпен кездесті. Жолдас Қоспақұлының шақыруы бойынша Қазақстанның Православие Шіркеуінің Басшысы Павлодар қаласындағы облыстық орталық мешітке барды.

Кездесуге Павлодар және Екібастұз ариепископі Варнава қатысты.

ҚМДБ Уәкілеті митрополит Александрға Павлодар облысындағы мұсылмандардың өмірі жайында, орталық мешіттің жұмысы жайында, қазақтың әйгілі ақыны, ойшылы және тарихшысы Мәшһүр Жүсіптің атыммен аталғаны жайында айтты. Алдиар митрополитке мешіттің ішіне экскурсия жүзгізілді, медресенің дұға айты бөлмелерінен басқа, ислам мәдениетінің мұражайы, кітапхана, некеге отыратын зал және асхана.

Митрополит Александр иманға Павлодарға келген әсеріммен бөлісті, шіркеу өміріндегі оқиға Түркістан епархиясының құрылуының мерекесінің шеңберінде өтетінін атап өтті. Алдиар митрополит мерейтойға байланысты өзінің сәлемдігін Қазақстан Президенті Қ. Ж. К. Тоқаев – Қазақстанның митрополиттік аймағын, белсенді ағартушылық және қоғамдық қызметті атқарып және дәстүрлі рухани-өнегелік құндылықтардың дамуына көмегін тигізіп, дінаралық және этника аралық бейбітшілік пен келісімнің құрылымдық сұхпатын сақтаудың маңызды ісін атқарған Түркістан епархиясының лайықты қабылдаушысы деп атағанын, атап өтті.

Сұхпат барысында, Қазақстанда мұсылмандар мен православ христиандары бірге тату өмір сүріп, еліміздің игілігіне еңбек етіп, бірге өзгерейтін өнегелік бастамаларды куәландырады, өздерінің балаларын дәне немерелерін патриотизмге, әр түрлі ұлттың өкілдеріне және мәдениеттеріне бауырластық сүйішпеншілікке тәрбиелейді. Екі жақтық пікір бойынша Ханафи мазһабын ұстанатын ислам діні мен Православие христиандығы – әр қашанда облыстағы дінаралық және этника аралық бейбітшілік пен келісімнің құрылымдық сұхпатын сақтаудың маңызды шарты болып табылатынын атап өттілді.

Митрополит Александр Митрополиттік аймақтағы Павлодар епархиясының және Павлодар облысындағы мұсылмандардың Рухани басқармасының арасында достық қарым-қатынас болатынына үмітін айтты.

Иерарх облыстық мұсылман ақпараттық каналының сұрақтарына жауап берді.

Кездесудің естелігіне, достық қарым-қатынастықта өткен, Митрополиттік аймақтық Басшысы Ж.К. Бертімуратқа Қазақстанның Православиесін баяндайтын кітап сыйға тартты. Алдиярға қаланың әсем көрінісі суреті сыйға тартылды.