День памяти пророка Божия Илии. Глава Казахстанского Митрополичьего округа совершил Литургию в Иверско-Серафимовском храме Южной столицы
Служение викариев Астанайской епархии в неделю Всех святых, в земле Русской просиявших
Состоялась встреча Главы Казахстанского Митрополичьего округа и председателя Отдела внешних церковных связей Московского Патриархата
Митрополит Александр встретился с представителем руководства международного благотворительного фонда «Kirche in Not»
Қасиетті Қырық күннің бірінші аптасында Әулие Андрей Критскийдің ұлы тәубе канонын оқу аяқталды

2023 жылғы 2 наурыз – Ұлы оразаның бірінші аптасының бейсенбісі.

Таңертең Астана және Қазақстан митрополиті Александр митрополит резиденцияның Иверско-Серафимовский ғибадатханасында жарғылық құлшылық кезінде дұға етті.
Кешкісін Оның Жоғары Әулиелігі Алматыдағы Вознесенский кафедралық соборында ұлы кешкілікті өткізді.
Құдайға қызмет етуде әулие Андрей Критскийдің Ұлы тәубе канонының қорытынды бөлімі оқылды.
Құлшылықта Митрополит округінің бөлім басшылары, Вознесенский соборының клириктері, Алматы епархиясы басқармасының қызметкерлері мен приходтар дұға етті.
Кешкілік әндерін орындаған: Ресейдің еңбек сіңірген өнер қайраткері О.Н. Овчинников жетекшілігімен Митрополит округінің хоры және Н. Зубревич жетекшілік еткен Вознесенский соборының хоры.
Сенушілердің рухани жайлылығы мен нығаюы үшін қасиетті зат әкелінді – митрополит Александрдың батасын алып, Құдайдың әулиелері жасаған Иеміздің крестінің бейнесі: апостолтеңдес император Константин мен патшайым Елена, апостолтеңдес ұлы князь Владимир және ұлы князь Ольга, адал ұлы князь Александр Невский және қасиетті Александр Свирский.
Канон оқылған соң Қазақстан Православие Шіркеуінің Қауымбасы жиналғандарға ғибратты сөздер айтты.
Қазақстан Мирополит округінің «Жетісу» YouTube арнасында Әулие Андрей Критскийдің канонын оқу барысы тікелей эфирде көрсетілді.
Ұлы оразаның бірінші аптасында дүйсенбіден бейсенбіге дейін бөлім-бөліммен орындалған Әулие Андрей Критскийдің каноны құлшылық Жарғысына сәйкес Ұлы оразаның 5-ші аптасында бейсенбі күні толығымен оқылады, дәстүр бойынша бұл күн Мысырлық Марияның тұруы деп аталады – 29 наурыз кешкі уақыт.
«Адамға ораза ұстауға көмектесетін мән-маңызы зор рухани мәселе – бұл сабыр сақтау, көз жеткізу, егер әділдікте болмаса, кез келген жағдайда, өз күнәсіздігі: «мен өлтірген жоқпын, тонаған жоқпын, т.б.». Бірақ, берекелі Августин куәландыратындай: «Біз үшін кісі өлтіру, зинақорлық немесе басқа да осыған ұқсас өлімге әкелетін жеке күнәлар болмаса да, олардың жиынтығында олардың көптігі өлімге әкеледі». Құдайдың алдында жаман сөз бен ашулану кісі өлтірумен теңестіріледі – Мәсіхтің өзі Таудағы уағызында бұл туралы ескертті: кім бауырласқа: «ақылсыз» десе, тозақ отына ұшырайды (Мат. 5.22). Шанхайлық Әулие Иоаннның сөзімен айтсақ: «Жаратқан Иенің алдында заңсыздықтың кішкентай өскіні қылмыстың бәйтерегіне теңестіріледі». Осы шындықты қабылдап, түсінгеннен кейін біз Құдайдың алдында шын өкініп, жүректерімізден фарисейлік тәкаппарлықты алып тастап, түзу жолға тұра аламыз. Дамаск әулиесі Феодор былай деп үйретеді: «Жан дүние саулығының алғашқы белгісі – теңіз құмындай сансыз күнәларыңды көру». Митрополит Александрдың уағызынан.